Industry

Farmy wertykalne

admin22885 views
img_7015
Vertical farming

img_7062

Naukowcy przewidują, że do 2050 roku liczba ludności na Ziemi wyniesie 9,1 miliarda ludzi, z czego 80% będzie zamieszkiwało obszary miejskie. W rezultacie, obszary upraw roślin jadalnych ulegną drastycznemu zmniejszeniu, podczas gdy potrzeby wzrosną o 70%. Aby uniknąć katastrofy, należy pracować nad kompaktowym i wydajnym rozwiązaniem.

Rozwiązaniem są farmy wertykalne (znane również jako uprawy wertykalne), gdzie głównym źródłem światła są diody LED. Wyobraź sobie pomieszczenie o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych z 30 piętrami, które może dostarczyć pożywienie dla 50 000 osób. Rośliny mogą rosnąć bez herbicydów, pestycydów, nawozów chemicznych. Co więcej, mogą być chronione przed suszą czy powodziami przez cały rok. Brzmi jak szczyt marzeń? Ponadto, uprawa roślin w farmach wertykalnych zmniejszyłaby ceny żywności, eliminując koszty związane z transportem lub przetwórstwem.

Największa farma wertykalna – AeroFarms znajduje się w New Jersey w USA. AeroFarms ma na celu przekształcenie rolnictwa poprzez budowę i prowadzenie odpowiedzialnych gospodarstw, aby umożliwić produkcję lokalną na skalę światową i odżywiać społeczeństwo zdrowymi, pożywnymi i pysznymi potrawami.

Jedna z największych gospodarstw w New Jersey zajmuje powierzchnię 70 000 m², jednakże obszar użyteczny, na którym rosną rośliny, jest znacznie większy ze względu na pionową strukturę gospodarstwa. Imponujące, prawda?

Uprawa wertykalna to przyszłość rolnictwa, a Grow-Spec, firma świadoma wymagań technologii oświetlenia LED, weźmie udział w rozwoju tej techniki uprawy.

Kto wie, być może nasze małe i lokalne zmiany w tej dziedzinie doprowadzą do niezbędnych zmian w globalnym obszarze związanym z głodem.