ArticlesKnowledge

Wpływ CO2 na rośliny

admin19509 views

Hand in glove holding test tube with plantDoświadczeni plantatorzy wiedzą że uzyskanie plonu wysokiej jakości jest zależne od wielu czynników- temperatury, wilgotności, nawożenia, rodzaju światła, a także stężenia CO2. Suplementacja CO2 w komercyjnych szklarniach jest stosowana od ponad 35lat. Dodanie CO2 do powietrza przyśpiesza tempo rozwoju roślin, wpływa na ich wzrost i kwitnienie. W poniżej opisanych badaniach udowodniono że suplementacja roślin tym gazem niesie za sobą wiele korzyści -zarówno w amatorskich jak i profesjonalnych uprawach. Zwiększenie poziomu CO2 z poziomu 400PPM na poziom 800-1500PPM (wysokość zatwierdzona przez szerokie grono plantatorów) przyśpiesza tempo wzrostu roślin o nawet 30% przy odpowiednim świetle i nawożeniu. Doświadczenie przeprowadzone na rzepaku przez P.Andrzej Mila oraz P.Antoniego Murkowskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznrgo w Szczecinie udawadniają poniższą teze:

 

“Celem przedstawionej pracy było zbadanie wpływu podwojonego stężenia dwutlenku węgla (względem naturalnego ok. 400 ppm CO2) na wzrost i rozwój młodych roślin rzepaku należących do wybranych odmian populacyjnych i mieszańców, a zwłaszcza wpływu tego podwyższonego stężenia CO2 na przyrost świeżej i suchej masy ich części nadziemnej oraz korzeni. Do badań wybrano rośliny rzepaku ozimego należące do: odmian populacyjnych (Bosman i Libomir), mieszańców męskosterylnych MH 35 F1 i MH 36 F1 (odpowiednio składniki mieszańców złożonych Mazur i Kaszub) oraz mieszańców zrestorowanych (Titan F1 i Kronos F1). Rośliny rosły w warunkach kontrolowanych (PPFD 300 µmoli⋅m-2⋅s -1 i temperatura 16C) w dwóch stężeniach CO2: 400 i 800 ppm, na podłożu piaskowym podlewane pożywką Hoaglanda. Doś- wiadczenie trwało 4 tygodnie, a rośliny osiągnęły fazę 5–6 liścia. Podwojenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze uprawy przyczyniło się do znacznego zwiększenia powierzchni liści roślin rzepaku wszystkich badanych genotypów (od ok. 47% u mieszańców męskosterylnych do 126% u Libomira) oraz niewielkiego wzrostu (od 6 do 21%) zawartości chlorofilu w badanych liściach. Świeża masa części nadziemnej roślin rosnących przy zwiększonym poziomie CO2 wszystkich trzech form hodowlanych była większa od kontrolnych od 42 do 58%, a sucha masa — większa o 64% w przypadku MH 36 F1 i aż o 96% dla Titana. Świeża masa korzeni była również wyższa (od 40% u MH 36 F1 do 106% u Bosmana), jednak wzrost suchej masy korzeni stwierdzono tylko u roślin odmian populacyjnych (o ok. 57%) oraz mieszańca zrestorowanego Titan (o ok. 23%). Przy podwojonym CO2 sucha masa zarówno części nadziemnej, jak i korzeni badanych mieszańców była istotnie wyższa w porównaniu z suchą masą roślin rzepaku należących do obu odmian populacyjnych””

Pełne badania do pobrania

Źródło: Oddziaływanie podwyższonego stężenia CO2 na wzrost i rozwój wybranych genotypów rzepaku ozimego- Andrzej Mila, Antoni Murkowski Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Katedra Fizyki i Agrofizyki

Kolejnym dowodem wpływu CO2 na wzrost roślin jest badanie wpływu jego zwiększonego stężenia na wzrost zielonego groszku- próbki zostały poddane izolacji na 42dni, przez cały okres badania jedna z próbek była poddana normalnemu stężeniu CO2 (400PPM), druga natomiast trzykrotnie wyższemu (1270PPM)- efekt z całego okresu badania można zobaczyć w serwisie YouTube

Podsumowują c- podwyższenie stężenia CO2 na poziom 800-1500PPM w pomieszczeniu upraw z dobrym oświetleniem, zwiększeniem nawadniania i nawożenia, przyśpiesza rozwój roślin, stymuluje ich wzrost, kwitnienie i wielkość uzyskanych plonów. Jest wiele sposobów na zwiększenie stężenia CO2 – w uprawach szklarniowych najlepiej zlecić budowę systemu dozującego CO2 profesjonalnej firmie. W warunkach domowych stosowane są generatory CO2 w formie wiader, mat, worków, tabletek, – wszystkie wymienione systemy można zakupić w grow shopach. Najtańszym i najprostszym sposobem na zwiększenie stężenia CO2 w domowej uprawie jest zbudowanie generatora CO2 typu „bimbrownia”, konstrukcja jest prosta, nie wymaga dużych nakładów finansowych ani umiejętności manualnych. Dla porównania- generator CO2 w formie torby kosztuje ok 100zł. Instrukcja budowy prostego generatora CO2 domowym sposobem poniżej (reakcja będzie trwała do momentu kiedy drożdże przetrawią cały cukier, przy użyciu 1kg cukru ok 3tyg). Jak to działa? drożdże w połączeniu z cukrem rozpoczynają proces fermentacji której produktem ubocznym jest CO2, które za pomocą wężyków dostarczamy roślinie. CO2 jest cięższe od powietrza i opada w dół, dlatego wężyk umieszczamy nad rośliną. Sposób jest bezpieczny, a gaz w 100% uzyskany naturalnie. Rośliny suplementowane CO2 mają zwiększone zapotrzebowanie na światło i nawozy – będą wymagać większej opieki.

Lista zakupów:

  • Butelka plastikowa np. po wodzie mineralnej 1,5L- 1,50zł
  • Zestaw do przetaczania krwi -3zł „Aktywny wkład”
  • Kostka drożdży 2zł +1kg cukru 3zł
  • Łyżka sody oczyszczonej- 1zł opakowanie